PREMIS LITERARIS

DE CADAQUÉS

PresentacióHistòria dels premisObres i guardonatsCadaqués a Carles RaholaCadaqués a Rosa LeveroniCadaqués a Quima Jaume
 

Guardonats en les diferents edicions dels premis

 
  Carles Rahola Rosa Leveroni Quima Jaume
2018

35ª convocatòria

Obra guanyadora: “Pelai Sala i Berenguer: el cadaquesenc de Santiago de Xile" del periodista Joan Armangué publicat el 8 d'agost de 2017 (Setmanari Emporà) --PDF--

31ª convocatòria

Obra guanyadora: " Desintegrar-se " de Ester Xargay

23ª convocatòria

Escriptor guanyador: Susanna Rafart

2017

34ª convocatòria

Obra guanyadora: “Sonoritat única i contemporània”

de la periodista CRISTINA VILÀ publicat el 20 de setembre de 2016 (Setmanari Emporà) --PDF--

30ª convocatòria

Obra guanyadora: “Animal impur”

de Joan Duran

22ª convocatòria

Escriptor guanyador: Lluis Calvo

2016

33ª convocatòria

Obra guanyadora: “Catalunya Experience”

del realitzador Xavier Bricks (TV3) capítol dedicat al cap de creus i emés l'1 d'octubre de 2015 --Enllaç--

 

29ª convocatòria

Obra guanyadora: “D'epitalami, res”

de Gerard Cisneros

 

21ª convocatòria

Escriptor guanyador: Angel Terron

2015

32ª convocatòria

Obra guanyadora: “Guardià de la memòria de Dalí. Antoni Pitxot”

del periodista Josep Playà Masset

publicat al diari “La Vanguàrdia”, el 15 de març de 2014

28ª convocatòria

Obra guanyadora: “Post-Its”

de Jordi Julià

20ª convocatòria

Escriptor guanyador: David Jou

2014

31ª convocatòria

Obra guanyadora:

En Firmo de Cadaqués” Memòria viva de la guerra, de l’exili...

del periodista Vicenç Relats

publicat a la Revista de Girona; núm. 283; Març-Abril 2014

27ª convocatòria

Obra guanyadora: “L’illa misteriosa”

de Jordi Valls

19ª convocatòria

Escriptor guanyador: Antoni Marí

2013

30ª convocatòria

Obra guanyadora:

Anys de guerra a Cadaqués”

de Cristina Massanés i Joan Manuel Tajadura, article publicat a la revista Sàpiens, núm. 117, juny 2012

26ª convocatòria

Obra guanyadora: “Gota a gota”

de J.M. Sala Valldaura

18ª convocatòria

Escriptor guanyador: Agustí Pons

2012

29ª convocatòria

Obres guanyadores exaequo

Reportatge escrit:

“Me enamoré de Cadaqués”

de la periodista Mª Esther Estrada

publicat al diari “El Sol de México” el diumenge 16 d’octubre de 2011
i

La publicació digital “Postals de la nostàlgia des de Cadaqués

del Twitter de “Janquin” , l’escriptor Joan Carreras

publicades a 3/24, Portal digital de TV3 i CatRadio

25ª convocatòria

Obra guanyadora: “La llum constant”

de Susanna Rafart

 

17ª convocatòria

Escriptora guanyadora: Anna M. Moix

2011

28ª convocatòria.

“Passejant per Cadaqués

dels periodistes Xavier Carós i Lluís B. March

publicat a la revista Top Girona

24ª convocatòria

Obra guanyadora: “Amb ulls de vidre” de Quim Curbet

16ª convocatòria

Escriptor guanyador: Abraham Mohino

2010

27ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cadaqués ad libitumde la periodista i musicòloga M. Victòria PALMA

emès a Catalunya Música

23ª convocatòria

Obra guanyadora: “El vol del mendicant”

de Montserrat Riba Romeva

15ª convocatòria

Obra guanyadora: "La llum i el no res".

Antoni Clapès, Editorial Meteora

2009

26ª convocatòria

Obra guanyadora: L’última gent saladade la periodista Marga Figueras, publicat a la revista Presència

22ª convocatòria

Obra guanyadora: “El laberint de Filomena” de Josep Ramon Bach

14ª convocatòria

Obra guanyadora: "Altres presències"

Màrius Sampere, publicada per Editorial Meteora

2008

25ª convocatòria

Obra guanyadora: “La delirant i torbadora història de Lídia de Cadaqués”

Cristina Massanés, publicat a la revista Sàpiens

21ª convocatòria

Obra guanyadora: “Des de l’arrel”

de Mª Rosa Font

13ª convocatòria

Obra guanyadora: Alèx Broch

2007

24ª convocatòria

Obra guanyadora: “El pueblo más bonito del mundo”

Juan Cruz, publicat al diari El País

20ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cent mil déus en una cambra fosca”

Lluís Calvo

12ª convocatòria

Obra guanyadora: “Esquena nua”

David Castillo, publicada per Ed. Proa

2006

23ª convocatòria

Obra guanyadora: “La mar de Cap de Creus: la gavina dels ous d’or”

Josep Lloret, publicat a la revista Sol Ixent

19ª convocatòria

Obra guanyadora: “El pes de la llum”

Anna Montero

11ª convocatòria

Obra guanyadora:“Santa Follia de Ser Càntic”

Vicenç Altaió, publicada per Ed. Moll

2005

22ª convocatòria

Obra guanyadora: “El Dalí de Cadaqués”

idea original de Màrius Carol, presentat per Toni Soler, dirigit i realitzat per Xavi Vela, direcció executiva d’Albert Jordana i la resta d’equip., emès per CITYTV

18ª convocatòria

Obra guanyadora: “Violència intervinguda”

Rossina Ballester

10ª convocatòria

Obra guanyadora: “Els primers freds. Poesia 1975-1995”

de Joan Margarit, publicada per Proa

2004

21ª convocatòria

Obra guanyadora: “Sol Ixent. Periòdic de casa”

Marga Faixó, emès per Radio Cap de Creus

17ª convocatòria

Obra guanyadora: “Des d’ara”

Víctor Sunyol

9ª convocatòria

Obra guanyadora: “Obreda”

Perejaume, publicada per Ed. 62 – Empúries

2003

20ª convocatòria

Obra guanyadora: “Fusta de mestre. La relació entre Dalí i Joan Vehí”

Felip Solé, producció de Lluís Mabilón i guió de Carme Morell, emès per TV3

16ª convocatòria

Obra guanyadora: “M’he menjat una cama”

Carles Hac Mor

Finalista: “El cos”

Rossina Ballester

“Nix”

Joan Duran

Finalista: “Ara”

Andreu Gomila

8ª convocatòria

Obra guanyadora: “Al cor de les paraules. Obra poètica 1963-2002”

Montserrat Abelló, publicada per Ed.Proa.

2002

19ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cadaqués, una isla en la costa”

Xavier Moret, publicat al diari El País

15ª convocatòria

Obra guanyadora: “La vida dels ossos prestigiosos”

Patrick Gifreu

Finalista: “Guspires”

Montserrat Rib

7ª convocatòria

Obra guanyadora: “Sense contemplacions. Nou poetes per al nou segle”

Manuel Guerrero, publicada per Ed. Empúries.

 

2001

18ª convocatòria

Obra guanyadora: “Enlluernats pel blanc”

Ada Castells, publicat a la revista Descobrir Catalunya

14ª convocatòria

Obra guanyadora: “Un pont sobre l’erm”

Jaume Benavente

Finalista: “Ai, Haikucut”

Josep Masats

6ª convocatòria

Obra guanyadora: “De veu en veu”

de Lluís Solà, publicada per Ed.Proa

2000

17ª convocatòria

Obra guanyadora: “Presència i record de Cadaqués en l’obra de Rosa Leveroni”

Abraham Mohino, publicat a la revista Serra d’Or.

13ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cel rebel”

Tònia Passola

Finalista: “La mirada de la gavina”

Núria Esponellà

5ª convocatòria [1ª a obra publicada]

Obra guanyadora: “TUAREG. Cants d’amor i de guerra de l’Ahaggar”

Teresa d’Arenys, publicat per Angle Editorial, Manresa

1999

16ª convocatòria

Obra guanyadora: “El sueño mineral de Cadaqués. La vida en el Cabo Creus”

Javier Tomeo, publicat a la revista Península

Accèssit: “Lidia de Cadaqués. Crònica d’un deliri”

Cristina Massanés, publicat a la revista Presència

12ª convocatòria

Obra guanyadora: “Al raval”

Rafael Vallbona

Finalista: “Matèria”

Rossina Ballester

4ª convocatòria

Declarat desert

1998

15ª convocatòria

Obra guanyadora: “Altres veus, altres àmbits”

Rosa Regàs, publicat a la rev. Descobrir Catalunya

11ª convocatòria

Obra guanyadora: “Amb terra al pensament”

Mireia Lleó

Finalista: “Teatre Arcadia”

Albert Agustí

 

1997

14ª convocatòria

Obra guanyadora: “El parlar salat de Cadaqués”

Kilian Cebrià i Montserrat Jané, emès en el programa “Sense fronteres” de Catalunya Ràdio.

10ª convocatòria

Obra guanyadora: “En llista d’espera”

Anton Carrera

Finalistes: “Paisatges, ironies i nostàlgies”

Nuria Albó

“Només sóc vida”

Pilar Cabot

3ª convocatòria

Obra guanyadora: “Entre la llum i l’ombra. L’obra poètica de Luz Pozo Garza”

Maria Victòria Sanjurjo.

1996

13ª convocatòria

Obra guanyadora: “Programa ACTUAL”

emès per TV3

9ª convocatòria

Obra guanyadora: “Ocellania”

Gemma Gorga

Finalista: “Salvador”

Josep Planaspachs

 

1995

 

8ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cohèlet”

Carles Duarte

Finalista: “Nut, la deesa”

Victòria Mengual

2ª convocatòria

Obra guanyadora: “Joaquim Ruyra, un voluptuós de l’escriptura”

Lluïsa Julià

1994

11ª convocatòria

Obra guanyadora: “L’altra arquitectura del Cap de Creus”

Santi Coll i Gosa, publicat al Setmanari L’Empordà

7ª convocatòria

Obra guanyadora: “ Paraules de consagració”

Berta Noy

Finalista: “Passadís d’ombres”

Esther Martínez

1ª convocatòria

Obra guanyadora:

“Transformacions: una introducció personal a la poesia d’Anne Sexton”

Marta Pérez

1993

 

L’any 1993 no es van celebrar els premis per dol i respecte a la mort de la poeta cadaquesenca Quima Jaume, esdevinguda el 30 de gener d'aquell any

 

 

1992

10ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cadaqués i el seu món de pescadors van ser la dèria de Rosa Leveroni. (La senyoreta de Portlligat II)

Alfons Gumbau (Hora Nova)

Accèssit: “La senyoreta de Portlligat I”

Alfons Gumbau

6ª convocatòria

Obra guanyadora: “Memorial de platges”

Vinyet Panyella

Finalista: “Viatge”

Montserrat Llorens

 

1991

9ª convocatòria

Obra guanyadora: “Anna Mª Dalí i Cadaqués”

Quima Jaume, publicat al Punt Diari

5ª convocatòria

Obra guanyadora: “Retorn a Itàlia”

Ricard Creus

Finalista: “Pirata del desig”

Assumpció Forcada

 

1990

8ª convocatòria

Obra guanyadora: “Anna Mª Dalí, la dona que vivia tot l’any a Cadaqués”

Josep Mª Bernils

Accèssit: “Un altre estiu”

Àngels Bosch

4ª convocatòria

Obra guanyadora: “El lleu respir”

Cèlia Sánchez Mústich

Finalista: “El vincle”

Lluís Calvo

 

1989  

3ª convocatòria

Obra guanyadora: “El vent i la casa tancada”

Dolors Miquel

 

1988

6ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cap de Creus, el Far de la fi del món”, publicat a Presència

2ª convocatòria

Obra guanyadora: “L’infant i la mort”

Margarida Ballester

Finalista: “Quadern d’Erinna de Telos”

Mª Rosa Font

 

1987

 

1ª convocatòria

Obra guanyadora: “Preludi del silenci”

Josep Lloreta

 

1986

 

 

 

1985

 

 

 

1984

 

2ª convocatòria

Obra guanyadora: “Cadaqués, fes memòria", de Francesc Cruanyes, publicat a l'Hora Nova

 

 

1983